Hatay Diken Gazetesi

Defne Belediye Başkanlık Yarışı, Yerel Seçim Tarihi Yaklaştıkça Kızışıyor.

HBB başkanı Lütfü Savaş’ın siyasette kankası olarak bilinen milletvekili Serkan Topal’ı Defne ve Samandağ belediye başkan adaylarını bulmakla görevlendirdiği milletvekili Serkan Topal’ın bu görevlendirme doğrultusunda yukarıda isimlerini andığımız bütün aday adaylarının dışında yeni bir aday bulma çabası içerisine girdiği ifade ediliyor. Milletvekili Serkan Topal’ın Defne belediye başkan adaylığı konusunda ATSO meclis başkanı Selahattin Eskiocak ile birkaç defa baş başa görüştüğünü biliyoruz.

Defne  Belediye Başkanlık Yarışı, Yerel Seçim Tarihi Yaklaştıkça  Kızışıyor.

Defne belediye başkanı İbrahim Yaman’ın Kule restaurant’ta düzenlediği ve adeta gövde gösterisine dönüştürdüğü kahvaltılı toplantıdan sonra, belediye başkan adaylık yarışı her geçen gün dahada hızlanıyor. Başkan Yaman’a muhalif olan aday adayları geçtiğimiz günlerde Harbiye Boğaziçi restaurant’ta HBB belediye başkanı Lütfü Savaş’la biraya geldiler. HBB başkanı Lütfü Savaş ile yakınlığı bilinen Boğaziçi otelin ortaklarından Medyen Aslanyürek’in organize ettiği akşam yemeğine Defne belediye başkan aday adayları Selahattin Atahan , Ertan Öztürk ve Defne belediye meclis üyelerinden M. Ali Gülüm , Nazmi Altınöz , Bedi Duman , Ali Atakan ve Ali Karaçaylı ile 25 kişiye yakın Defne’de etkili siyaset yapan kişiler katıldı.

Defne belediye başkanı İbrahim Yaman’ın kahvaltılı toplantısına alternatif olarak düzenlendiği öne sürülen akşam yemeğine katılanların başkan Savaş’a çeşitli telkinlerde bulundukları iddia ediliyor. Sadece HBB görevlilerinin fotoğraf çekmesine izin verilen akşam yemeğinde bazı aday adaylarının HBB başkanı Lütfü Savaş’a Defne belediye başkan adayının parti içerisinde yapılacak bir eğilim yoklaması ile belirlenmesi gerektiğini ifade ettiler. Bu öneriye başkan Savaş’ın sıcak baktığı ve Defne belediye başkan adayının parti içi bir eyilim yoklaması ile belirlenmesinin daha adaletli olacağını ifade ettiği öne sürülüyor. Akşam yemeğine katılanlara başkan Savaş’ın da ( aranızda anlaşın ve tek bir adayla eğilim yoklamasına katılın ) şeklinde öneride bulunduğu iddia ediliyor.

Defne ve Samandağ belediye başkan adaylarını kendisinin belirleyeceği net olarak anlaşılan başkan Savaş, aday yapmak istediği Hikmet Mengüllüoğlu , Selim Matkap ve Nazan Savaş’ın tam desteğini almış görünen Nidal Özdemir arasında seçim yapmakta zorlandığı için Nihat Matkap ve milletvekili Serkan Topal’ın önerileri doğrultusunda Defne ve Samandağ belediye başkan adaylarını parti içi bir eğilim yoklaması ile yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Öte yandan ;

HBB başkanı Lütfü Savaş’ın siyasette kankası olarak bilinen milletvekili Serkan Topal’ı Defne ve Samandağ belediye başkan adaylarını bulmakla görevlendirdiği milletvekili Serkan Topal’ın bu görevlendirme doğrultusunda yukarıda isimlerini andığımız bütün aday adaylarının dışında yeni bir aday bulma çabası içerisine girdiği ifade ediliyor. Milletvekili Serkan Topal’ın Defne belediye başkan adaylığı konusunda ATSO meclis başkanı Selahattin Eskiocak ile birkaç defa baş başa görüştüğünü biliyoruz.

ATSO meclis başkanı Selahattin Eskiocak’ın Defne’de CHP belediye başkan adayı yapılmasının , hem başkan Savaş’ı rahatlatacağı, hemde Defne ilçesinde etkili olan Alevi Şeyhlerinin desteğini sağlamış olacağı ifade diliyor. Milletvekili Serkan Topal ve HBB başkanı Lütfü Savaş’ın bu siyaset starejisi ilk bakışta doğru olabilir , ancak madalyonun o bir yüzüne baktığımızda böylesi bir senaryo Defne CHP de ( siyaset ortamının KEL ALİ ‘nin bağına dönme ihtimali riskini arttırıyor.)

Defne CHP de yaşanması muhtemel böylesi bir siyasi karmaşa 24 haziran seçimlerinde Defne’de yirmi iki bin oy almış olan HDP ’ nin alternatif parti olmasını sağlayabilir.

Hatay CHP de belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusunda yetkili kılındığı anlaşılan HBB belediye başkanı Lütfü Savaş Defne’de sergilediği tutumun aynısını Samandağ CHP de oynamaya kalkışıyor. Samandağ belediyesini dokuz yıldır başarıyla sürdüren Mithat Nehir ve ekibini diskalifiye etmek istiyor. Milletvekili Serkan Topal ile kafa kafaya verip başkan Nehir’i saf dışı bırakmak istiyor. Bu konuda ne kadar başarılı olur bilmiyorum.

Samandağ CHP de başkan adaylığı yarışı Mithat Nehir ,İlçe Başkanı Turgay Abacı ve eski milletvekili Refik Eryılmaz arasında geçeceği görülüyor.Başkan Savaş ve milletvekili Serkan Topal ilçe Başkanı Turgay Abacı’nın adaylığına sıcak baktıkları iddia ediliyor.

HBB başkanı Lütfü Savaş Defne ve Samandağın’da HDP’nin önünü açmak için , CHP aday adaylarını birbirlerine kırdırmak suretiyle yol almaya çalışıyor. Daha önceki yazımda HBB başkanı Lütfü Savaş’ın Hatay CHP ‘yi parçalamak istediğini iddia etmiştim bugün Defne ve Samandağ’da yaşadığımız siyasi süreçte bu iddia;mın göstergesi olur mu bilmiyorum. Ama başkan Savaş’ın bu siyaset stratejisi Defne ve Samandağ’da HDP yi daha’da güçlü bir konuma getirebileceğini tahmin ediyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.