Hatay Diken Gazetesi

HATAY AK PARTİ’DE PARLAYAN YILDIZ MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN YAYMAN

Milletvekili Yayman Hatay valisi Rahmi Doğan ile elele vererek Antakya’nın çehresini değiştirecek ciddi projelere imza attılar. Gündüz sineması ile Adalı konağının satın alınarak ve restore edilerek Hatay turizmine kazandırılmasının ana fikrinin milletvekili Hüseyin Yayman’ın olduğunu biliyoruz.

HATAY AK PARTİ’DE PARLAYAN YILDIZ MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN YAYMAN

HATAY AK PARTİ’DE PARLAYAN YILDIZ MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN YAYMAN

Haber: Çetin Cemali

     Hatay AK Parti iktidara geldiği 2002 yılından itibaren 10 –12 yıl içerisinde, o dönem partide etkili olan Sadullah Ergin sayesinde Hatay’a önemli, ciddi ya da gözle görülür yatırımlar yapıldı. Hatay havaalanı başta olmak üzere il merkezinden bütün ilçelere duble yollar açıldı. Önemli kavşaklara alt ve üst geçit projeleri gerçekleştirildi. Yayladağı’nı Altınözü’ne bağlayan ve bu yöredeki ulaşımı kolaylaştıran önemli bir duble yol açıldı. İlçeleri şehir merkezi olan Antakya’ya ulaşımı kolaylaştıran bazı yolların henüz tamamlanmamış olmasının temel nedeni Hatay milletvekillerinin bu yatırımları takip etmemiş olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Örneğin Antakya Samandağ karayolunun, Antakya Yayladağı yolunun, Antakya Altınözü yolunun ve daha önemlisi olan Belen ilçesine yetişen otoyolun Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarına bugüne kadar yetiştirilmemiş olması Hatay ekonomisi açısından ciddi bir kayıptır. Aynı şekilde Antakya çevre yolunun Samandağ’ına inşaat temeli atıldığı halde ne zaman bitirileceği konusunda kamuoyuna ilan edilmiş resmi bir bilgi bulunmuyor. Dörtyol Hassa arası açılacağı ifade edilen Hassa tünelinin ’de Sadullah Ergin döneminde planlandığını ancak bugün gerçekleşme akıbetinin meçhul olduğunu biliyoruz.

     Hatay tarım arazilerinin ve özellikle Amik ovasının sulanması konusunda Reyhanlı barajı, Kahramanmaraş Menzelet projesinin birkaç tünel ile Amik ovasına ulaştırılma projesinin bitirilmesinin yaklaşık 25 yıla yaklaştığı görülüyor. Tıpkı Karaçay barajının 25 yıl sonra tamamlanmış olmasına rağmen Antakya ve Samandağ içme suyunu buradan karşılanacağı ön görülmesine rağmen, Hatay büyükşehir belediyesiyle ile DSİ arasındaki geyik kavgasını izlemeye devam ediyoruz.

     Şimdi yukarıda sıraladığımız yatırımların hangi siyasetçiler tarafından takip edildiğine dair bir göz atalım. Vicdanen söylemek gerekir ise bu yatırımların tamamlanması için gecesini gündüzüne katan AK Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yaymandır.  Yiğidi öldür ama hakkını ver dediğimizde, Hüseyin Yayman yukarıda anlattığımız yatırımları hem takip ediyor hem de Hatay’a yeni yatırımlar kazandırmak için yoğun bir çaba harcıyor. Gözlemlediğimiz kadarı ile her gün bir bakanlığının kapısını aşındırmak suretiyle Hatay’da yapılacak olan yatırımları adım adım izliyor ve yakından takip ediyor. Örneğin Amik ovası topraklarına yüzyıl sureyle hayat verecek menzelet projesi tünellerinden iki de bir yetkilileri yanına alıp gezdiğini görüyoruz. Aynı şekilde Tahta köprü barajının gövde yükseltme projesini kendine hedef belirleyen tek milletvekili Hüseyin Yayman’dır.

     Milletvekili Yayman Hatay valisi Rahmi Doğan ile elele vererek Antakya’nın çehresini değiştirecek ciddi projelere imza attılar. Gündüz sineması ile Adalı konağının satın alınarak ve restore edilerek Hatay turizmine kazandırılmasının ana fikrinin milletvekili Hüseyin Yayman’ın olduğunu biliyoruz. Bu projelerin ödeneklerinin’de devlet tarafından karşılanması için milletvekili Yayman’ın vali Rahmi Doğan’a bakanlıklar düzeyinde çok ciddi destek verdiğini de biliyoruz.

     Milletvekili Yayman CHP ‘li Hatay Büyükşehir Belediyesinin ilgilenmediği yatırımlara özellikle el atıyor. Örneğin Defne’de bulunan 7 katlı  emniyet müdürlüğü binasını 40 yataklı Defne Devlet Hastanesine dönüştürülmesi için bürokratik işlemlerin tamamlandığını ve milletvekili Yayman’ın Defne halkına bu müjdeyi vereceğini tahmin ediyoruz. Aynı şekilde 75 yataklı Samandağ Devlet Hastanesinin en geç Ekim ayında hizmete gireceğinin ilk müjdesini milletvekili Yayman vermiş bulunuyor. Ama milletvekili Yayman’ın önümüzdeki günlerde Samandağ halkına doğal gaz müjdesini de vereceğini biliyoruz.

HATAY AK PARTİ’DE PARLAYAN YILDIZ MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN YAYMAN

     Hatay halkı siyasetçilerini Hatay’a kazandırdıkları eserlerle yaşam boyu saygı ile anar. Vicdanen söylemek gerekir ise Hüseyin Yayman da Hatay’a kazandırdığı eserlerle anılanacak. Ama milletvekili Yayman Hatay’ın geleceğini turizm ve Tarımda gördüğü için bu yöndeki yatırımlara ağırlık veriyor. Bu yüzden Amik Ovasının sulanmasına önem veriyor, öte yandan Hatay’da barış ve kardeşlik kültürünü simgeleyen tarihi binaların restorasyonu için ciddi çabalar harcıyor. Hatta Antakya, Kırıkhan ve Reyhanlı da tarihi binaları kütüphane ve müzeye dönüştürmek suretiyle daha şimdiden Hatay halkının alkışını hakketmiş görülüyor.

     Dolayısıyla milletvekili Yayman Hatay halkından aldığı oy desteğinin hakkını ciddi anlamda veriyor. Dileriz bu yazımız diğer Hatay milletvekillerinin kulağına küpe olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.