Denge
Denge
Reklam
Hatay Diken Gazetesi

HATUNOĞLU BAŞKAN SAVAŞ’A ZEYTİN DALI UZATIYOR… AMA BAŞKAN SAVAŞ HAYIR DİYOR.

Reklam
HATUNOĞLU BAŞKAN SAVAŞ’A ZEYTİN DALI UZATIYOR… AMA BAŞKAN SAVAŞ HAYIR DİYOR.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Antakya CHP Belediye Başkan adayı Hikmet Hatunoğlu arasında soğuk rüzgarlar esmeye devam ediyor. Hatay CHP’nin abisi olarak kabul edilen başkan Savaş’ın CHP Antakya adayı Hikmet Hatunoğlu’nun adaylığına karşı çıktığını ancak Hatunoğlu’nun başkan Savaş’a ramen genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atandığını biliyoruz. Bu süreçte başkan Savaş Hikmet Hatunoğlu’nun adaylığını düşürmek ve yerine kendisine çok yakın bir isim olan Mehmet Alakuş’u atamak için yoğun bir çaba harcadığını, ve üç CHP milletvekilini CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderdiğini ancak bu girişimdende sonuç alamadığını CHP camiası çok iyi bilmektedir.
Bütün bu gelişmelere ramen HBB başkanı Lütfü Savaş Antakya CHP Belediye başkan adaylığına yaklaşık bir ay kadar önce atanan Hikmet Hatunoğlunu kutlamadığını CHP il binası önünde Hatunoğlu’nun düzenlediği tanıtım toplantısına katılmadığı ve şu saate kadar telefonla dahi olsa onunla görüşmediği iddia ediliyor. Bu iddialar Hatay CHP kamuoyunda ve özellikle yönetim kademelerinde ciddi rahatsızlık yaratmış görünüyor.


CHP Antakya Belediye başkan adayı Hatunoğlu CHP İl binası önünde düzenlediği ilk kitlesel basın toplasında başkan Savaş’a zeytin dalı uzatmış ve ‘’ Hatay siyasetinde Lütfü Savaş benim abim demişti‘’ ancak Hatay CHP’de çiçeği burnunda bir siyasetçi olan Hikmet Hatunoğlunun bu tutumuna karşılık HBB başkanı Lütfü Savaş’ın bu saate kadar yanıt vermemiş olması Hatay CHP siyaset adabında ve geleneğinde görülmemiş bir olay olarak değerlendiriliyor. Başkan Savaş geçtiğimiz günlerde çıktığı bir televizyon proğramında Hikmet Hatunoğlu’nun atanmasıyla ilgili bir soruda verdiği cevapta ‘’biz aynı takımda oynuyor ve aynı formaları giyiyoruz’’ demiş olmasına ramen bunun gereğini bugüne kadar yapmamış olması Hatay CHP kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir ifade olarak algılanıyor.


HBB başkanı Lütfü Savaş’ın kendi partisine mensup bir adaya karşı takındığı bu olumsuz tavır CHP camiasında endişeyle karşılanıyor. Konuştuğumuz bir parti yetkilisi bu konudaki endişelerini şu şekilde dile getiriyor. ‘’başkan Savaş’ın kendisini CHP üstünde gören bir anlayışa sahip olduğunu biliyoruz. Genel başkanımızın atatığı Hikmet Htunoğluna karşı takındığı tavrıda yakından takip ediyoruz. Böylesi bir anlayış Hatay CHP siyaset tarihinde ilk defa görülüyor. Yarın öbür gün Erzin’e.Dörtyol’a,Defne’ye,Samandağı’na ve Arsuz’a partinin atayacağı adaylar başkan Savaş’ın hoşuna gitmez ise, Hikmet Hatunoğluna takındığı tavrı bu adaylara karşı takınmasından korkuyoruz’’ diyor.


HBB başkanı Lütfü Savaş bugüne kadar Hatay CHP de hemen hemen her ilçe kongresine karıştı ve her il kongresinde kendisine yakın insanları yönetimlere seçtirmek için yoğun bir çaba harcadı. Ancak zaman zaman bu istekleri CHP örgütü tarafından reddedildi ve bir il kongresinde şaibeli bir şekilde kurultay delegesi seçtirildiği iddiaları şimdiye kadar konuşuluyor.
HBB başkanı Lütfü Savaş Antakya CHP Belediye başkan adayı Hikmet Hatunoğlu’nu kutlamasada, ve hızlı başlayan yerel seçim çalışmalarına katmak istemese’de, Hikmet Hatunoğlu iddialı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. ve Antakya yöresinde yaptığı nokta atışlarla adeta Antakya’da AK Partiyi kalbinden vuruyor. Hatunoğlu yaptığı nokta çalışmalarını alanen kamuoyuna duyurmak istemiyor. Böylesi bir çalışma sisteminin Antakya siyaseti açısından ciddi bir taktik olarak değerlendirmek mümkün. Bence Hatunoğlu şimdilik bu süreçte ciddi bir mutfak hazırlığı yapıyor. Bu çalışmalarının önümüzdeki günlerde nasıl bir sonuç vereceğini bende merak ediyorum.

Ferit LİF yazdı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.