Hatay Diken Gazetesi

İskenderunspor’a Fatih Tosyalı sahip çıkamadı mı ?

İskenderunspor’a Fatih Tosyalı sahip çıkamadı mı ?

İskenderunspor u Kırıkhanlılar aldı

İskenderunspor, 1967 yılında İskenderun‘da kurulup uzun yıllar 2. ve 3. Lig’de mücadele ettikten sonra amatör lige düşerek 2006 yılında fesh olunan eski bir Türk spor kulübüdür.

İskenderun 0. Lig Hatay temsilcisi İskenderunspor FK nın Kırıkhanlı işadamı Hakan Bolat tarafından satın alındığı bildirildi. Hakan Bolat ‘ın başkanlığındaki kulübe 2. ci başkan olarak yine Kırıkhanlı avukat Gülcan Polat getirildi. Şimdi akıllarda 1967 yılnda kurulan ve brçok başarıya imza atan İskenderunspor’a iş adamlarının sahip çıkmaması ve özellikle Spor alanlarında her spor’a verdiği önemi anlatan Fatih Tosyalı’nın da sahip çıkmaması kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

İSKENDERUNSPOR TARİHÇESİ

İskenderunspor, 1967’de kurulmuştur. Bu tarihte üç kulüp Gençlerbirliği, Çayspor ve Yolspor kulüpleri Amatör Ligde mücadele ediyordu. Birleşerek İskenderunspor adı altında mücadele etmeye karar verdiler. Kulübün renkleri turuncumavi olarak belirlendi. Bu üç kulübün birleşmesiyle oluşan İskenderunspor’un profesyonel liglerde mücadele etmeye başlamasıyla birlikte takım maçlarını uzun yıllar boyunca İskenderun 5 Temmuz Stadı‘nda oynamıştır.

Türk futboluna Samet AybabaDurmuş ÇolakSoner TolungüçNihat Tümkaya ve İsmail Köybaşı başta olmak üzere birçok oyuncu kazandıran kulüp, 1971’de ilk kez 2. Lige çıkmış ve 1978’de deplasmanda 8-1 yenildiği Altınordu‘yla birlikte şike suçuyla düşürülene dek burada oynamıştır. Ertesi sezon amatöre düşen ve bir sezon oynadıktan sonra tekrar 2. Lige çıkan takım, en başarılı dönemini bu döneminde yaşamış ve 1983-84 sezonunda Malatyaspor‘un ardından ikinci olarak en iyi derecesini yapmıştır.

Kulüp, 2. Ligden 1. Lige çıkma mücadelesini 90’lı yıllara kadar devam ettirdiyse de I. Körfez Savaşı‘nın ardından Irak’a uygulanan ambargo sonucunda ekonomisi zayıflayan kentin İskenderunspor’a desteği kademeli olarak azaldı ve kulüp maddi imkansızlıklar sebebiyle önce 3. Lige daha sonra da amatör kümeye kadar düştü. Amatör lige düştükten sonra bir süre amatör ligde mücadele veren kulüp 2006 yılında kapandı.

İskenderunspor'a Fatih Tosyalı sahip çıkamadı mı ?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.