Hatay Diken Gazetesi

ÜLKÜCÜ METE ASLAN İSKENDERUN CHP ‘ yi KARIŞTIRMAYA DEVAM EDİYOR…

ÜLKÜCÜ METE ASLAN İSKENDERUN  CHP ‘ yi KARIŞTIRMAYA DEVAM EDİYOR…

2014 Yerel seçimler öncesinde Hatay Büyükşehir Başkanlığına CHP’ den aday olarak adı geçen Mete Aslan ne yazıkki bugün İskenderun CHP’nin Belediye başkan adayı olarak tekrar gündemde. CHP’ İskenderun Belediye başkanlığı için eski ülkücü olan İskenderun eski Belediye Başkanı Mete Aslan’ı HBB başkanı Lütfü Savaş’ın aday göstereceği iddiası İskenderun CHP’ yi ikinci kez karıştırdı.
HBB Başkanı Lütfü Savaş tarafından ısrarla İskenderun CHP Belediye başkan adayı yapılmak istenen Mete Aslan ile ilgili beş yıl önce yerel ve ulusal basında gösterilen tepkileri sizler için tekrar derledik.
Mete Aslan ile ilgili İskenderun CHP kamuoyunda kimler neler söylemiş ve hangi yöneticiler nasıl onurlu bir duruş göstermiş şimdi bunlara bakalım.
Mete Aslan, Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından “Ya sev ya terk et” yazılı afişler astırmış,rahip Santoro cinayetinin ardından ise “Müslüman mahallesinde salyongoz satılmaz” demişti. Susurluk kazasında ölen eski ülkücü Abdullah Çatlı ile yakın ilişkileri olduğu iddia edilen Mete Aslan, belediye başkanlığı için Alevi bir adaya karşı yarışırken, “Alevi başkanın kıydığı nikâh geçerli mi” imzalı bildiriler dağıtılmıştı. CHP’nin İskenderun Belediye başkanlığı için 3 kez ANAP, 2 kez de DYP’den İskenderun Belediye Başkanlığı yapan Mete Aslan’ı aday göstereceği iddiası kentte büyük rahatsızlık yaratmıştı.
Susurluk kazasında ölen eski ülkücü Abdullah Çatlı ile yakın ilişkileri olduğu iddia edilen Aslan, İskenderun Belediye Başkanlığı seçimlerinde o dönem karşısında CHP ’den aday olan Alevi başkan adayları Ali Şepşül ve Gazanfer Dik’e karşı yarışırken, “Alevi başkanın kıydığı nikâh geçerli mi” yazılı bildiriler dağıtılmış, Aslan’ın görev yaptığı 14 yılda 2 gazete sahibi bıçaklanmış, CHP ilçe başkanı yumruklu saldırıya uğramış, SHP’nin ilçe başkanı mimar Ercüment Kimyon aracında kurşunlanmıştı.
Aslan, ihale yolsuzluğu ve belgede tahribat suçlarından da yargılanmıştı.
2004 seçimlerinde CHP’nin İskerun Belediye meclisinde 14 sandalye alması üzerine ise Aslan, “14 belediye meclis üyesi aldınız diye, beni tehdit mi ediyorsunuz? Çok konuşanın dilinin koparır, kıyma yapar ve ona yedirtirim” dediği iddia edilmişti.
O dönemin İskenderun CHP İlçe Sekreteri Jorj Basus, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir mektup göndermiş, “Dink cinayetinin ardından bu kentte ‘Ya sev ya terk et’ diye bilbordlara afişler asan, Trabzon’da öldürülen rahip Santoro’nun arkasından ‘Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz’ açıklaması yapan faşist bir anlayışa sahip bu şahsın adının CHP ile geçmesi bile bizim için utanç kanağıdır”demişti
O dönemin CHP İskenderun İlçe Başkanlığı’nda toplanan bir grup partili ise Aslan’ı istemediklerine dair imza toplamıştı. O dönemin Parti üyesi Ali Rıza Toprak, “Bırakın onun partimizden aday olmasını, isminin partimizde anılmasına dahi tahammülümüz yok Mete Aslan’ı partimizden aday göstermek için uğraşan partilileri de ayıplıyorum demişti.
Genel başkanımızı sürekli rahatsız edeceğiz. O CHP adayı olamaz, olamayacak” demişti. O zamanın CHP İskenderun İlçe Başkanı merhum Süleyman Uyar da partilileri Aslan’a karşı genel merkezi faks yağmuruna tutmaya çağırmıştı. Uyar, “Bir hafta öncede yöneticilerimiz ile Ankara’da komisyonla görüştük. Mete Aslan’ın isminin geçtiğini, bu kişinin atanması halinde sıkıntı yaratacağını, 15 sene boyunca partililerimize yaptığı eziyet ve baskıları anlatmıştı. CHP’lilere kan kusturdu! O dönemin Hatay İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Nilgün Selçuk ise “15 yıl boyunca CHP’lilere kan kusturan, hakaret eden, dikta rejmini İskenderun’da yaşatan, CHP’lileri canından bezdiren, aç, işsiz bırakan ırkçı yaklaşımlarıyla ‘Ya sev, ya terk et’ diyerek İskenderun’u karartan zihniyetin karşısındayız demişti. Ruhumuzu inciten, sol yanımızı acıtan bu adaya hep birlikte karşı durup ‘hayır’ diyoruz” ifadesini kullanmıştı.
Alevilerden tepki o dönemin Alevi Kültür Dernekleri İskenderun Şube Başkanı Kemal Soysüren ve Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şube Başkanı Düzgün Argun da Aslan’ın Alevilere karşı önyargılı olduğunu belirtmiş, “Cemevi talebimizi her defasında değişik mazeretlerle reddetmiştir diye açıklama yapmıştı . Bu da Alevi toplumuna bakış açısının en önemli göstergesidir. Bir toplumun kültürü ve inancı en az su ve ekmek kadar kutsaldır. Nasıl bir belediye başkanı görmek istersiniz diye sorarsanız, yerel yönetici olacak adayların, toplumların kültürüne, inançlarına, dillerine ve renklerine bakış açısının eşit mesafede olan bir aday herkesin talebi olmalıdır demişti. Özellikle farklı kültür ve inançların yaşadığı Hatay’da bu önemlidir” demişti.
Beş yıl önce Mete Aslan’ın CHP ‘ den aday gösterilme iddialarına karşı İskenderun CHP ‘de yürekli insanların gösterdikleri tepkileri sizlere özet olarak sunmaya çalıştım.
İskenderun CHP ‘ üzerinde beş yıl önce kurulmak istenen kumpas, bu süreçte HBB başkanı Lütfü Savaş tarafından tekrar kurulmak isteniyor.
Ama üzülerek görüyorum’ki başta İskenderun CHP İlçe başkanı Yusuf Mansuroğlu merhum ilçe başkanı Süleyman Uyar’ın zamanında ortaya koyduğu Mete Aslan’a verilen tepkiyi bugün göstermekten uzak görünüyor. İskenderun CHP ‘nin önde gelenleride bu konuda dut yemiş bülbüle dönmüş görünüyorlar.İskenderun CHP ‘ de bir çok yöneticinin, çakma CHP ‘li HBB başkanı Lütfü Savaş’a biat ettiğini üzülerek görüyorum.
İskenderun ve yöresini ne kadar temsil ettiği şüpheli olan milletvekili Suzan Şahin ‘nin Mete Aslan’ın adaylığı konusunda zikzaklı bir tutum sergilediğini görüyorum. Millet vekili Şahin kendisine yakın sol çevrelere, “Ben milletvekili olarak Büyükşehirde ülkücü kökenli Lütfi Savaş’a ve İskenderun’da yine ülkücü kökenli Mete Aslan’a, nasıl oy isteyebilirim “ dediği iddia ediliyor.
Ancak milletvekili Suzan Şahin’in HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatları doğrultusunda Mete Aslan ile adaylık görüşmelerini gizliden yaptığı iddia ediliyor.Dolayısıyla sol ve sosyal demokrat bir gelenekten gelen milletvekili Suzan Şahin’in yakın çevresine, Mete Aslan’ın adaylığı konusunda samimi davranmadığını düşünüyorum hatta milletvekili Suzan Şahin’in (Mete Aslan sırtımızdan insinde biraz rahatlıyalım ) dediği iddia ediliyor.
Ve son sözü ; Mustafa Kemal’in emanetini taşıyan Hatay CHP İl yöneticilerine söylüyorum.
Lütfen HBB başkanı Lütfü Savaş’ın Hatay CHP ‘ yi sadece ve sadece kendi seçimi için Hatay CHP’ yi, ırkçı ve faşist adaylarla işgal etmesine lütfen izin vermeyin.
Şayet ülkücü Lütfü Savaş’a bu olanağı tanırsanız ve önünü açarsanız ; ( sadece bu dünyada değil, öteki dünyada’da iki elim yakanızda olacaktır ) bu gerçeğin böyle bilinmesini istiyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.